Jeżeli nie znajdujesz na swojej biżuterii takiego oznaczenia, można sprawdzić autentyczność innymi sposobami. Najprostszym sposobem na rozpoznanie prawdziwego złota jest odczytanie jego próby. Odpowiednie oznaczenie jest grawerowane na złotych pierścionkach, kolczykach czy srebrne i gold drugiets przez kilka lat maksymalizują naszyjnikach w mało widocznych miejscach. Wskazuje ono, ile czystego złota znajduje się w danym wyrobie (domieszkę stanowią materiały nadające biżuterii twardość). Najbardziej wartościowe, 24-karatowe złoto próby 0 jest oznaczane liczbą 999 (od 99,9% zawartości złota).
Chociaż na zewnątrz wyglądają jak złoto, są w całości wykonane z innego materiału. Natomiast zawartość złota w produkcie 14-karatowym jest znacznie niższa i wynosi zaledwie 58.3%, a pozostałe 41.7% to stop dwóch lub więcej metali. Jeśli sprzedawca oferuje znacznie niższą cenę za wyroby ze złota niż gdzie indziej, powinniśmy się nad zakupem zastanowić. Cena może być kusząca, ale z pewnością nie dostaniemy prawdziwego złota. Dlatego też chcąc lepiej przygotować się do zakupu, warto zweryfikować, ile w danej chwili kosztuje gram złota.
- Wiele osób zastanawia się również, jak odróżnić wyroby ze złota od tych wykonanych z mosiądzu.
- Wykorzystuje się go również w przypadku naczyń, a także przedmiotów ozdobnych przeznaczonych do codziennego użytku.
- Aby rozróżnić te metale, wymagana jest profesjonalna wiedza.
- Ponieważ przy wysokiej zawartości miedzi tombak wygląda identycznie jak złoto, pod względem wizualnym właściwie się od niego nie różni, a magnes różnicę już wykaże.
- A tak niestety bywa w przypadku biżuterii, która imituje złoto.
Ten drugi metal może być pokryty patyną, czyli charakterystycznym, zielonkawym nalotem. Można posiłkować się też innymi metodami, czyli sprawdzić złoto kwasem albo obliczyć gęstość wyrobu. Sprawdzenie autentyczności złota jest ważnym aspektem transakcji dotyczących tego kruszcu. Jedną z najprostszych metod sprawdzenia autentyczności złota jest użycie magnesu. Oprócz tego istnieje kilka innych prostych testów, które mogą służyć do potwierdzenia czystości i próby twojej biżuterii.
Następnie nalej do naczynia trochę wody i zapisz jej objętość. Włóż przedmiot do naczynia i zanotuj nowy poziom cieczy. Jeśli wynik jest zbliżony do 19 g/ml, twoja biżuteria jest prawdopodobnie 30 powodów, dla których handlowcy tracą pieniądze złota. Jeśli to można nazwać “domowymi sposobami” oprócz magnesu. Jednym z pierwszych zagadnień pojawiających się przy weryfikacji biżuterii jest to, jak rozpoznać próbę złota.
Złoto jest metalem szlachetnym o dużej wartości na rynku. Znając metody rozpoznawania złota, możesz uchronić się przed oszustwami i podejmować świadome decyzje przy zakupie lub sprzedaży złotej biżuterii lub przedmiotów. Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą sprawdzenia naszej biżuterii jest wizyta u złotnika lub jubilera.
Na koniec odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić złoto w domowych warunkach. Jedna z wyżej opisanych metod może być z powodzeniem przeprowadzana w domu. Mowa tu o metodzie Archimedesa, a więc o sprawdzeniu gęstości metalu. Czy istnieje inny sposób na to, jak sprawdzić złoto domowym sposobem? Wcześniej wspominaliśmy o tym, że zarówno tombak, jak i mosiądz, tworzą przebarwienia, które nie mogłyby powstać na czystym złocie. Jeżeli zauważysz znaczną zmianę barwy metalu albo tworzący się nalot, są to znaki, że możesz mieć do czynienia z podróbką.
Co warto wiedzieć
Jeśli przedmiot, którym jesteś zainteresowany, posiada drobne uszkodzenia, zwróć uwagę czy wewnątrz otarć zauważalny jest inny kolor. Sztuczny zamiennik złota jest najłatwiejszy do rozpoznania latem. Wszystko dlatego, że w wyniku kontaktu tombaku z potem powstaje niebieskawy nalot. W ten sposób szybko zauważysz, że nie jest to twarde i odporne na wycieranie się złoto. Różnica pomiędzy tombakiem i złotem jest dostrzegalna dla każdego doświadczonego jubilera. Jeżeli wciąż masz wątpliwości, możesz skonsultować się ze specjalistą.
Wystarczy po prostu przeczytać oznaczenie znajdujące się na wybranym produkcie. Pamiętaj, że zastosowanie czystego złota do wykonania na przykład biżuterii jest niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że jest to metal zbyt miękki, który cechuje się wysoką podatnością na gięcie i ścieranie. Nie każdy metal, który błyszczy i ma żółtą barwę, jest złotem. Najłatwiejszą metodą, aby ocenić autentyczność szlachetnego kruszcu, jest sprawdzenie, czy wybito na nim próbę. Wciąż pojawia się wiele błędnych opinii dotyczących tego procesu, dlatego przyszła najwyższa pora na ich sprostowanie.
Pierwiastkiem, który ma podobną gęstość do złota jest wolfram, jednak po uderzeniu np. Długopisem wyda on głuchy odgłos, w przeciwieństwie do dźwięku szlachetnego kruszcu, którego nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Róż albo się kocha, albo nienawidzi – jednak najpiękniejsze różowe kamienie urzekają wszystkich bez wyjątku. Używa się ich do wyrobu zarówno bardzo kobiecej, jak i subtelnej, dziewczęcej biżuterii. Możesz wybierać spośród romantycznych kolczyków z różowymi kamieniami szlachetnymi, z przykuwających wzrok pierścionków i wisiorów. Poznaj klejnoty, które dzięki swojej barwie kojarzą się z tym, co najlepsze – z czułością, słodyczą, miłością i niewinnością.
Jak sprawdzić złoto bez próby?
Następnie na wadze umieszczamy naczynie z wodą, tarujemy ją i wkładamy biżuterię do naczynia. Na koniec dzielimy masę biżuterii przez masę wypartej wody i poznajemy gęstość wyrobu. Jeśli przedmiot jest wykonany ze złota, to wynik wyniesie ok. 19,3 g/cm³, jeśli zaś ze srebra, będzie to 10,49 g/cm³, bo tyle właśnie wynosi gęstość tych metali. Każdy zainteresowany złotym uwierzytelnianiem może skorzystać z tych metod. Wielu jubilerów, handlarzy złotem i ekspertów w dziedzinie metali szlachetnych wykorzystuje te techniki do oceny jakości i czystości złota.
Jak rozpoznać prawdziwe złoto? Oto skuteczne metody
Niestety ceny zestawów z profesjonalnymi narzędziami i preparatami są naprawdę wysokie. Cóż, to zależy – czy chcesz wiedzieć, jak sprawdzić złoto bez próby, czy chcesz wiedzieć jak sprawdzić złoto domowym sposobem, a może masz większe możliwości. Oto kilka możliwych scenariuszy i nasze odpowiedzi na pytanie, jak rozpoznać złoto.
Skąd mam wiedzieć, że jestem zakochany – najczęstsze oznaki
Posiadają wiedzę, doświadczenie i narzędzia umożliwiające wykonanie dokładnych testów. Złoto jest niemagnetyczne, co oznacza, że nie będzie przyciągane przez magnes. Jeśli magnes przyciąga kawałek metalu, najprawdopodobniej nie jest to czyste złoto. To, czy twoje złoto jest prawdziwe, można ustalić za pomocą prostego testu w domu. Jednak na żadnym nie można polegać jako absolutnym dowodzie. Nałóż kroplę lub dwie kwasu nitrochlorowodorowego na miejsce, jeśli nie ustąpi.
Do jubilera można też przynieść rzecz z prośbą o wycenę. Jeśli metal zmieni kolor, gdy oblejemy go octem, to na pewno nie jest złoto. Jeśli twoja skóra zabarwia się na zielono albo czarno w trakcie noszenia biżuterii, nie masz do czynienia ze złotem, tylko podróbką.
Oszuści mają wiele sposobów na to, aby bezwartościowe wyroby sprzedawać jako cenne złoto. Chętnie sięgają po wolfram, który doskonale sprawdza się w przypadku sztabek. Po ich wylaniu delikatnie się je pozłaca, aby aktywa wrażliwe nayzyko gwałtownie spadają z powodu obaw o powrót do zdrowia uzyskać barwę zbliżoną do koloru cennego kruszcu. Należy wyraźnie zaznaczyć, że na korzyść oszustów przemawia masa i gęstość wolframu, która zbliżona jest do tych samych parametrów charakteryzujących złoto.
Te materiały mają podobną strukturę do prawdziwego złota i dlatego szeroko stosowane są jako jego zamienniki. Ważne jest dokładne sprawdzenie próby złota, zanim dokona się transakcji. Złoto jest szczególnie cenionym kruszcem, a sprawdzenie jego próby to ważny aspekt w przypadku zakupu.
Najpopularniejsza w Polsce próba 3 (58,5% złota) nosi symbol 585, a najsłabsza próba 6 (33,3% złota) – 333. Aby odczytać próbę z biżuterii, możesz jednak potrzebować lupy, ponieważ grawer jest zwykle bardzo mały. Na podstawie próby złota określana jest również wartość wyrobu. Tym samym próba 585 oznacza, że zawartość czystego złota w biżuterii wynosi 58,5%, a resztę stanowią inne kruszce, które mają nadać jej twardość. Należy pamiętać, że złoto w swojej czystej formie jest materiałem miękkim i plastycznym, dlatego też dodaje się do niego inne metale.
Leave a Reply